ניתוח שתל

לפני הניתוח

אילו בדיקות צריך לעבור מועמד לשתל כדי לקבוע את התאמתו לניתוח שתל?

ילדים – בדיקת עיניים, סונר כליות, MRI, CT, ולפני הניתוח ממש – בדיקות דם (ספירת דם, תפקודי קרישה וכו').

מבוגרים – אקג, צילום חזה.

לאחר שהצוות הרפואי קובע כי המועמד מתאים לניתוח השתל – הוא נפגש עם מרדים, מקבל חיסון, ומתבקש לצום מספר שעות לפני הניתוח.

חיסונים לפני הניתוח – עד גיל שנה – צריכים לקבל 3 חיסוני פרבנר 13, מעל גיל שנתיים – חיסון אחד של פרבנר 13 וחיסון אחד של פנאומובקס .

חיסונים לאחר הניתוח – ילדים שהגיעו לגיל שנתיים צריכים לקבל חיסון פנאומובקס וחיסון חוזר אחרי 5 שנים. מבוגרים – מקבלים חיסון פנאומובקס חוזר 5 שנים אחרי הניתוח. הנחיה חדשה יחסית קובעת שכל המושתלים עד גיל 18 שלא קיבלו חיסון פרבנר 13 צריכים לקבל אותו.

במעמד הטרום-ניתוח מתקיימות פגישות עם רופא מרדים, אחות, עובדת סוציאלית, ורופא א.א.ג.

הרדמת ילדים – מדריך מצולם של קופת חולים כללית (2011) – כיצד ירדימו את הילד שלי? מהם ההבדלים בין הרדמת מבוגרים להרדמת ילדים? כיצד ארגיע את הילד שלי לפני ההרדמה? מה הסיכונים? איך ירגיש הילד? ומתי יחזור לעצמו?

 

הניתוח

שיטות הניתוח

קיימות שתי שיטות לניתוח השתל:

השיטה הקלאסית – מתבססת על הגישה הניתוחית בניתוח מסטואידקטומי שהוא ניתוח אוזן נפוץ. המסטואיד הוא העצם שנמצאת מאחורי האפרכסת ומהווה חלק מהאוזן התיכונה. בניתוח שתל שבלול בגישה זו, הכנסת האלקטרודה לשבלול מתבצעת דרך המסטואיד והאוזן התיכונה. זו הגישה הניתוחית הנפוצה. 95% מניתוחי השתל שבוצעו עד היום ואלו שמבוצעים בימים אלו, נעשים בגישה זו.

שיטות אחרות – במהלך השנים נעשו ניסיונות לפתח שיטות ניתוחיות חלופיות, אחת מהן פותחה על ידי פרופ' קרוננברג מתל השומר. ראשית יש מקום לדבר בשבחו של פרופ' קרוננברג על החדשנות, היצירתיות וההתמדה בפיתוח שיטה ניתוחית שונה. יתרונותיה של שיטה זו הן שמשך הניתוח מתקצר במידה מסוימת וכן שמהלך הניתוח הוא לא בסמוך לעצב הפנים.

בגישה הקלאסית לעומת זאת, אחד השלבים בניתוח הוא בסמיכות לעצב הפנים. כפי שנאמר קודם, גם בניתוחי אוזן שגרתיים ויום-יומיים (מסטואידקטומי) אנו מנתחים באותה שיטה. באופן תיאורטי יש בכך סיכון זעיר לפגיעה בעצב. בניתוחים אלו מתבצע ניטור של העצב עם מכשיר מיוחד למנוע את האפשרות של פגיעה בו. מעבר לכך, מכיוון שמדובר בגישה ניתוחית שגרתית, הסיכון לפגיעה בעצב, כאשר הניתוח מתבצע על ידי צוות מיומן ומנוסה, הוא אפסי.   בתחום הכירורגיה בכלל ובניתוחי אוזניים בפרט, יש יתרון לגישה הניתוחית השמרנית והנפוצה, עם כל הניסיון הרב שהצטבר בשימוש בה בעולם. סיבוכים בעקבות ניתוח עלולים לעיתים להתפתח גם מספר שנים לאחר ביצועו.

יש חילוקי דעות בעולם לגבי הגישה העדיפה, אך בקרב רוב המנתחים רווחת הדעה שאין יתרון לגישות הניתוחיות החדשות. זה כנראה ההסבר לכך שאף אחת מהגישות הניתוחיות החדשות שפותחו בעולם, לא "נקלטו" ורוב המרכזים הגדולים בעולם משתמשים בגישה הקלאסית.

בתהליך קבלת ההחלטות הלא קל שכולל התלבטויות על עצם ביצוע ניתוח השתל, בחירת סוג השתל, השיקום ומרכז ההשתלה, השיטה הניתוחית איננה גורם בעל חשיבות עליונה.

שקט כאן מנתחים – שתל השבלול

פרק מתוך הסדרה "שקט, מנתחים!" (2001) בהפקת משרד הבריאות בשיתוף עם המרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב). בפרק זה מסביר ד"ר דניאל ציק למי מיועד ניתוח שתל השבלול וכיצד מתבצע. כולל כתוביות בעברית.

 

אשפוז

משך האשפוז כיומיים שלושה. יוצאים מחדר הניתוח עם חבישה לוחצת. לא תמיד אפשר להרכיב שתל/מכשיר שמיעה בצד הלא-מושתל. למחרת מחליפים לחבישה פחות לוחצת ויום אחרי לחבישה קטנה. שבוע לאחר הניתוח מגיעים לביקורת אצל הרופא המנתח.

במקרה שהמושתל סובל מחוסר יציבות, סחרחורת, או אם היה דלף בניתוח, יתבקש לשכב ולנוח ולמעט בירידה מהמיטה והסתובבות. במקרה שיש לו חום, זה יכול לעכב את שחרורו מבית החולים.

חופשת החלמה – בעת חופשת החלמה יש להקפיד על מנוחה ולהגיע לביקורת לאחר שבוע מיום השחרור. אסור לטוס כחודש וחצי לאחר הניתוח. אסור להתרחץ בבריכה ובים מחשש לזיהום.

אחרי הניתוח

איזה טיפולים או מעקבים רפואיים נחוצים לאחר ניתוח שתל?
יש צורך במעקב א.א.ג. ובמעקב אחר המצב השמיעתי במרכז המשתיל.
מעקב א.א.ג. במידה ואין בעיות בלתי צפויות מתרחש אחת לשנה. יש לחדש את החיסונים: כל מי שנותח לפני גיל  שנתיים וחוסן בחיסון Prevaner צריך להשלים חיסון Pneumovax, כל המושתלים צריכים לקבל חיסון Pneumovax חוזר כל חמש שנים ממועד הניתוח. המעקב במכון שמיעה הוא לצורך מיפויים, הערכת היכולות התפקודיות ושיפורם לפי הצורך ולעיתים גם לצורך אימוני שמיעה ודבור במקרים שאין מענה שקומי מתאים. קצב המעקב משתנה לפי משך הזמן לאחר ההשתלה וצרכי המושתל.

תגובות

FacebooktwittermailFacebooktwittermail