תחזוקה

 

ציוד מתכלה לשתל

לפי חוזר משרד הבריאות מיום 15.6.2011, על קופות החולים לספק למושתלים ציוד מתכלה לשתלי שבלול ללא גביית דמי השתתפות עצמית ובהיקף הנדרש הסביר. לפי חוק סל הבריאות, זכאות המבוטח לקבל את המכשיר כוללת גם את הזכאות לאספקת ולהחלפת פרטי הציוד המתכלה – מעבד, כבלים, מיקרופון, טבעת שידור, סוללות נטענות/מתכלות ומטען לסוללות.

הסל כיסה – אז למה קופות חולים חייבו את המבוטחים? – Ynet, 20.6.11

 

סוללות לשתל שבלול

טיפים והמלצות לשימוש נכון בסוללות לשתל שבלול – HearPower

מידע על סוללות לשתל שבלול – HearPower

 

שימוש בשתל שבלול בפארק שעשועים

לאחרונה הועלו שאלות וחששות בקרב מושלתי שתל השבלול לגבי השימוש במתקנים השונים בפארקים עם מתקנים חדישים ומשוכללים וההשפעות האפשריות על שתל השבלול. להלן פרוט בנושא זה:

בלמים מגנטים

רכבות הרים רבות כוללות בלמים מגנטים. המגנטים מורכבים על המסילה, ובתחתית הרכבת ישנם תופסנים מטאליים. כאשר התופסנים המטאליים עוברים על המגנטים – המגנטים מאטים את תנועת הרכבת. טכנולוגיה זו נעשית יותר ויותר פופולארית בזכות רמת האמינות הגבוהה, ההאטה ההדרגתית והחלקה והעלויות הנמוכות. לעצירה מלאה הרכבות נעזרות בבלמים קונבנציונאליים.

על פי גדול יצרני רכבות ההרים בעולם, המגנטים בהם משתמשים ברכבות ההרים נבדקו ונמצאו מתאימים לשימוש עם קוצבי לב סטנדרטיים. השדה המגנטי שנוצר בעת פעולת הבלמים קטן בהרבה מ- 0.001 טסלה. ולכן אין בכך כל הגבלה למשתמשים בקוצבי לב (במרחק של 60 סמ' בין הבלמים לקוצב). שתלי השבלול של חברת Advanced Bionics בטוחים לשימוש עם שדה מגנטי עד 0.01 טסלה, ולכן לא אמורה להיות כל בעיה להשתמש במתקן עם בלמים מגנטים. מומלץ להסיר את המעבד החיצוני בעת בשימוש במתקן. יש לזכור שברצפת הרכבת עצמת השדה המגנטי גבוהה יותר, ולכן אין להניח את המעבד החיצוני ויחידת הראש על רצפת הרכבת. במקרה של מתקנים שאינם מתאימים למושתלי שתל השבלול – אמורה להיות אזהרה בכניסה למתקן!

 

park1

 

מערכות שיגור – LIM או LSM

מערכות שיגור מסוג (Linear Induction Motor) LIM או LSM (Linear Synchronous Motor), בהן משתמשים להנעת הכלים במתקנים חדישים ומשוכללים של השנים האחרונות, כוללות מגנטים או אלקטרומגנטים הממוקמים על המסילה, ואחראים על ההנעה וההאצה של רכבת ההרים. השדה המגנטי של האלקטרומגנטים במערכות אלו הוא בערך כשליש מזה של הבלמים המגנטים. באופן כללי, מערכות אלו בטוחות לשימוש על ידי מושתלי שתל השבלול, עם אותן המלצות כמו במקרה של הבלמים המגנטים.

park2

 

מתקני אקסטרים עם כוחות g גבוהים

במתקנים מסוימים המשתמשים נחשפים לכוחות g גבוהים, חיוביים ו/או שליליים. הכוחות להם נחשפים המשתמשים הם נכון להיום – פחות מ- 5-6 פעמים כוח הגרביטציה (g). בקפיצת בנג'י נחשפים הקופצים לרמות של עד 5g . שתלי השבלול של חברת Advanced Bionics נבדקו ונמצאו בטוחים לשימוש בכוחות של עד 100g. הכוחות המופעלים על השתל לא יפגעו בשתל עצמו, אך מומלץ להתייעץ עם הרופא המנתח בנוגע לאפשרות של תזוזת השתל ממקומו.

מסקנות

באופן כללי, מרבית המתקנים בפארק השעשועים בטוחים לשימוש על ידי מושתלי שתל השבלול, ולא אמורים לגרום לבעיה כלשהי. יתכנו הפרעות קלות של רעשים בדומה למתקנים בהם נתקלים מושתלי שתל השבלול ביום יום. מומלץ לקרוא את ההוראות וההזהרות בכניסה לכל מתקן, ולהתייעץ עם הרופא המטפל.

מתקני אקסטרים עם כוחות g גבוהים

במתקנים מסוימים המשתמשים נחשפים לכוחות g גבוהים, חיוביים ו/או שליליים. הכוחות להם נחשפים המשתמשים הם נכון להיום – פחות מ- 5-6 פעמים כוח הגרביטציה (g ). בקפיצת בנג'י נחשפים הקופצים לרמות של עד 5g . שתלי השבלול של חברת Advanced Bionics נבדקו ונמצאו בטוחים לשימוש בכוחות של עד 100g. הכוחות המופעלים על השתל לא יפגעו בשתל עצמו, אך מומלץ להתייעץ עם הרופא המנתח בנוגע לאפשרות של תזוזת השתל ממקומו.

מסקנות

באופן כללי, מרבית המתקנים בפארק השעשועים בטוחים לשימוש על ידי מושתלי שתל השבלול, ולא אמורים לגרום לבעיה כלשהי. יתכנו הפרעות קלות של רעשים בדומה למתקנים בהם נתקלים מושתלי שתל השבלול ביום יום. מומלץ לקרוא את ההוראות וההזהרות בכניסה לכל מתקן, ולהתייעץ עם הרופא המטפל.

תגובות

FacebooktwittermailFacebooktwittermail