מכריז בקול – סיפורו של אמנון ברנשטיין

פורסם על-ידי בתאריך .

כתבתה של חופית כהן, ידיעות חולון, 13.3.15

פציעה שספג אמנון ברנשטיין במלחמת ששת הימים גרמה לו לאבד את השמיעה. ניתוח שהחזיר לו את השמיעה, עודד אותו להירתם לטובת כבדי שמיעה אחרים.

מלחמת ששת הימים נצרבה בתודעה הישראלית כניצחון גדול, אבל לא מעט חיילים שהשתתפו בה סוחבים איתם עד היום פציעות. כך גם אמנון ברנשטיין בן ה-71 מחולון. "הייתי צנחן שהשתתף בקרב על כיבוש ירושלים, היו מסביבי הרבה פצצות מרגמה ויריות. אחרי המלחמה עברתי מספר ניתוחים שבמהלך אחד מהם איבדתי את השמיעה באחת האוזניים", הוא משחזר. "הייתי כבר בן 26, אב לילדה ועברתי להתגורר בחולון, אבל רעשי העיר החמירו את מצב השמיעה שלי. מאדם שמח הפכתי לאיש מופנם וסגור, כי קשה לרכוש חברים ולבלות איתם כשאתה לא שומע. למדתי לקרוא הבעות פנים ותנועות שפתיים, ותמיד חיפשתי שיטות לתקשר עם הסביבה. לפני כשבע שנים ראיתי כבדת שמיעה מדברת בטלפון בקול חלש וזה הדהים איתי, כי כבדי שמיעה תמיד חושבים שבגלל שהם לא שומעים אז לא שומעים אותם והם צועקים. כשהיא סיפרה לי שעברה ניתוח שתל, מיהרתי לעשות בדיקות ולברר אם גם אני מתאים. זה לקח קצת זמן, כי חששתי ולא מיד מצאתי את המקום המתאים לי, אבל בסופו של דבר הגעתי למנתחת בבית החולים "בני ציון" בחיפה, שהיא בעצמה מושתלת של שני שתלים, והיא ניתחה אותי". אמנון נותח באוזן בה לא שמע כלל, ולאחר תהליך הדרגתי של חמישה חודשים, חזר לשמוע. "אני לא מסוגל לתאר את ההתרגשות כשאוזן שלא שמעה 40 שנה פתאום שומעת צליל. רק מלהיזכר כל השערות שלי סומרות. החיוך חזר לי לחיים, אני מבלה, יוצא לתיאטרון, החברים חזרו ואני נהנה מהמשפחה. הנכדים קוראים לי 'סבא סבבה', כי בעבר הייתי סבא מופנם שקשה להם לתקשר איתו והיום אני מתקשר איתם, משחק איתם ומבלה איתם בחוץ. יש לי נכדים בני 20 פלוס שמעולם לא חוו את זה איתי והם המומים מהשינוי".

את השינוי המדהים החליט ברנשטיין להביא לידי ביטוי כמתנדב בארגון בקול, המסייע לכבדי שמיעה. "אני מעביר בעיקר הרצאות לגיל השלישי, כי חשוב שהם ידעו איך הם יכולים לשפר את איכות חייהם. הרבה כבדי שמיעה מבוגרים בכלל לא מודעים למצבם, וכארגון אנחנו נלחמים על הזכויות של כבדי השמיעה. הניתוח הזה לא פשוט, יש אנשים שמתביישים, יש שחוששים ויש שידם אינה משגת לרכוש מכשיר, אבל אני תמיד מספר את הסיפור האישי שלי. המושתלת המבוגרת ביותר בעולם היתה בת 99, ולדעתי כל מי שיכול ומתאים, צריך להיאבק על הזכות שלו לשמוע".
ברנשטיין שכאמור מרצה בעיקר לאנשים מבוגרים, רוצה להעביר מסר גם לדור הצעיר, "רעש סביבתי הוא אחד מהגורמים העיקריים לירידה בשמיעה. המחיר על האזנה למוזיקה באזניות בעוצמה גבוהה למשל, עלול להיות כבד שמיעה בהמשך".

 

11026149_875043175851853_2625061739942217001_n

 

תגובות

פורסם ב-