פרק ד': שלב ראשון של בדיקות לשתל

פורסם על-ידי בתאריך .

18/05/06

אני מצלצלת למוקד זימון תורים במרכז הרפואי אותו בחרתי. אני מבקשת תור במרפאת א.א.ג., שם הרופאה המנתחת העוסקת בשתל השבלול.  קשה מאוד לשמוע את המוקדנית בתוך הרעש הרב השורר במקום, כנראה מריבוי רב של מוקדניות באותו המקום או חוסר התייחסות כולל לנושא האקוסטיקה במקום. איכשהוא אני מצליחה הלבין את התור שנקבע לי, חוזרת עליו בקול ליתר בטחון מול המוקדנית. כן, הבנת נכון, היא מאשרת. עכשיו אני צריכה לחכות שישה שבועות, הרבה זמן…

בינתיים אני מתיידדת עם פורום שהופך עבורי רב משמעות בדרך, פורום "שמיעה ושתל" ב"צפונט", הייתי פעילה בפורום זה עד שהפסיק לחלוטין לפעול לפני יותר משנה.

קישור: http://www.tzafonet.org.il/forums/LiveForum.asp?Fnumber=89

06/07/06

בתור לרופאה המנתחת מתיישבת לידי אישה מבוגרת, מתחילה לשאול אותי האם גם אני מתעניינת בשתל. לתשובתי החיובית היא מספרת, שגם היא, ואנו מתחילות לחלקו בינינו את המידע המועט עדין שיש לנו על הנושא. האם היא נותחה לבסוף? אינני יודעת, אך נוצרה בינינו אחווה בלתי נשכחת לרגע.

הרופאה אומרת לי את מה שכבר ידעתי לילה קודם מן הצפונט, שהייתי צריכה להתחיל את הבירור לשתל במכון האודיולוגי ולא אצלה. בכל זאת, היא נותנת לי הפניה לבדיקת CT, אותה אנצל כדי להרוויח זמן בתהליך, גם זו לטובה.

היא אומרת לי: זו ויקטוריה שיושבת בחוץ, אישה עם סרט תחבושת לבן על הראש, ויקי ישראלי.

את ויקי??? מהבג"ץ???

בקצרה –

ויקי ישראלי מדימונה, בשנות הארבעים לחייה, אם חד הורית לארבעה ילדים, מורה בבית ספר יסודי, בתהליך התחרשות מתקדם, שהביא אותה לצורך בניתוח שתל הגשבלול כדי להמשיך לעסוק במקצועה, הגישה עתירה לבג"ץ לאחר שלא יכולה לעמוד בסכום הכספי הנכבד שנדרש אז במסגרת מימון חלקי ביותר של שתל השבלול בסל הבריאות לבוגרים מעל גיל 18- כ – 70,000 ₪.

בית הדין הביע אהדה כלפיה, לא יכול היה לפסוק לטובתה, שכן לא היה הדבר בסמכותו, זרק את הכדור בחזרה אל ועדת סל התרופות. ויקי לא יכלה לחכות להכרעה, היא נותחה, אך כולנו זכינו מאוחר יותר – ביום 20/09/06, בעיצומו של התהליך שלי בדרך אל שתל השבלול, נכנס זה לסל התרופות בישראל במימון מלא לכל הגילאים בכפוף לקריטריונים מתאימים.

וכעת, היא מולי מוקפת בבנות משפחה, כולן חיוכים.

ויקי הניתוח כואב? שאלתי אותה, ילדת פעם? משפט קצר ונכון אחד, החזיר אותי לפרופורציות, תודה לך, ויקי.

30/07/06

הפעם י' היקר מצטרף אלי להערכה האודיולוגית לשתל השבלול וזוכה לראשונה בחייו לראות ולשמוע מהי בדיקת שמיעה לכל מרכיביה. הקלינאית האדיבה והנעימה מסבירה לי על הסיכויים והסיכונים בתהליך כולו.

עם שתל יש סיכוי שהשמיעה שלך תהיה שווה באוזן החלשה שלך (ימין) לזו של האוזן הטובה יותר שלך (שמאל), היא אומרת, אולי יהיה סיכוי שהאוזן המושתלת תהיה קצת טובה יותר.

היום, כשאני יודעת כמה מעט אני שומעת באוזן הלא מושתלת, אני מבינה כמה מעט היא הבטיחה מתוך האחריות המקצועית המתחייבת. התוצאות לשמחתי יצאו טובות מן ההבטחה. זה מאוד אינדיבידואלי ולא ניתן לניבוי מדויק מראש.

14/08/06

אני עוברת בדיקת CT של כל איזור השבלול והאוזן הפנימית, ומקבלת בידי את הדיסק החשוב כל כך, אך תשובה מבטיחים לשלוח לי בדואר הביתה תוך מספר ימים. גם כשמגיעה התשובה, אי אפשר להבין במפורש ממנה האם יש התאמה לשתל או לא, איאלץ לחכות לתשובה הזו כשישה שבועת, בהם תלשתי עלים  רבים של פרחים וירטואליים: כן, לא, כן, לא… ??

האם יתכן שלא אעבור את הניתוח, שאשאר עם השמיעה הגרועה הזו, שאני מבינה עכשיו עד כמה רע לי בה?

לפני שאני עוצמת עיניים בלילות, המבט שלי לחלון בו נשקפים האורות מן הבתים הסמוכים, האם הניתוח כדאי לי?

תגובות

פורסם ב- ,