שתל מול מכשיר שמיעה

מהם ההבדלים בין שתל קוכליארי (CI) ומכשיר שמיעה (HA)?

שניהם משרתים את אותה מטרה כאשר קיימים הבדלים משמעותיים ביניהם.
מכשירי שמיעה נותנים שמיעה אקוסטית מוגברת לשבלול הפגוע, ובהתאם לסוג אובדן השמיעה, ניתן לתכנת את מכשיר השמיעה שהוא יגביר את העוצמה בתדירויות הפגועות.
היכולת לסייע לאנשים הסובלים מירידה שמיעתית חמורה (71-90dB), או עמוקה (90dB) מוגבלת.

מכשירי שמיעה מודרניים יכולים לבצע יותר עיבוד ועוצמתיים יותר, אבל הצלילים עדיין מועברים בדרך של צעקה לתוך האוזן, ועדיין מעובדים ע"י השבלול הפגוע, וכן נשלחים למוח עם העיוות המוסף שלו בשל הפגם. ולכן, אפילו עם הגברה משמעותית – אין אפשרות לשמוע הרבה. זה עלול להיות מעייף ומותח אם ההגברה תגיע לעוצמה חזקה למדי שתגרום לאי נוחיות.

שתל שבלול (שתל קוכליארי) הינו אביזר אלקטרוני מתוחכם המאפשר לבעלי ליקוי שמיעה עמוק וחירשים שאינם מפיקים תועלת ממכשירי שמיעה רגילים את היכולת לשמוע. הוא עוקף את תאי השיער הפגועים בשבלול ומעביר גרייה חשמלית ישירות לשארית סיבי עצב השמע. המידע שנקלט בהם מועבר אל המוח לפענוח כתחושת שמיעה.

 

יתרונות שתל השבלול

שתל השבלול עובד יותר טוב בתדירויות הגבוהות. חלק ניכר מהתדירויות הדרושות להבנת הדיבור נמצא בתדירויות הגבוהות, כמו שריקות ועיצורים, ובלעדיו הדיבור יישמע כמו מלמול.
חלק ממכשירי השמיעה המודרניים דוחסים את התדירויות הגבוהות לתוך טווח תדירויות שקיימות בו שרידי שמיעה, במקרה כזה נוכל לשמוע יותר, אבל זו איננה שמיעה טבעית ועשירה המתפרשת על טווח גדול של תדירויות שהוא דבר האפשרי עם שתל השבלול.

– שתל השבלול מגרה את תאי העצב בשבלול, ומספק שמיעה ללא קשר לירידה השמיעתית לפני ההשתלה.
– אין צורך באוזנייה – מביא לביטול סוגיית השריקה וגירוי תעלת האוזן.
– עשוי לאפשר לך לשמוע יותר צלילים סביבתיים.
– משוב שמיעתי טוב יותר, שעלול לבוא לידי ביטוי בשיפור הדיבור.
– שיפור בשמיעה למרחק.

 

יתרונות מכשירי שמיעה

היתרון העיקרי של מכשירי שמיעה על גבי שתל השבלול, הוא בתחום התדירויות הנמוכות המזוהות בשיא (החלק הפנימי ביותר של השבלול), הטכנולוגיה הנוכחית של שתל השבלול מגבילה את עומק ההחדרה של האלקטרודה לתוך השבלול, ולכן הגישה לתדרים הנמוכים מ-200-250 הרץ מוגבלת.
יתרון נוסף הוא שניתן לנסות מכשירי שמיעה שונים כדי לראות מה עובד הכי טוב עבורך, וזאת ללא הליך ניתוחי כלשהו וללא "חתונה קתולית" לחברה מסוימת.

 

שמיעה בי-מודאלית

אם קיימים שרידים טובים באוזן השנייה בתדירויות הנמוכות, ייתכן ששילוב של מכשיר שמיעה באוזן אחת ושתל באוזן השנייה יתרום היטב. מכשיר שמיעה עובד טוב בתדירויות הנמוכות, ושתל עובד טוב יותר בתדירויות הגבוהות, יחדיו הם יוכלו להשלים זה את זה (שמיעה בי-מודאלית).

תגובות

FacebooktwittermailFacebooktwittermail