בטיחות

טיפים כיצד ללבוש ולהסיר מסכת פנים עם מעבדי שתל שבלול
לקבלת מדריך מצולם המסביר כיצד ללבוש ולהסיר מסכת פנים באופן בטוח כדי למנוע נפילה, גרימת נזק ואובדן למעבדי השתל לחצו כאן

הנחיות רפואיות

המידע באדיבותם הרבה של מרכז שתל השבלול בבי"ח שניידר בפתח תקווה, ד"ר דניאל ציק  ממרכז השתל בבי"ח איכילוב בתל-אביב ופרופ' מיכל לונץ ממרכז שתל השבלול בבי"ח בני ציון בחיפה

הניסיון הרב שהצטבר בנושא שתל השבלול (שתל קוכליארי), מצביע על אמינות גבוהה ועל סיבוכים מעטים. יחד עם זאת, יש צורך בהמשך מעקב רפואי במרכז ההשתלה אחת לשנה (אלא אם כן מתעורר צורך בבדיקה/התערבות רפואית נוספת) ,למעט בשנה הראשונה ובסמוך לניתוח בה המעקב הרפואי תכוף יותר.

 

חשוב לשים לב למספר דברים:

תופעת לוואי אפשרית היא  אודם, רגישות, דלקת או זיהום בעור באזור המגנט. במקרים אלה יש לפנות לרופא המנתח במרכז השתל לבדיקה. יש לבדוק באופן שגרתי את האזור.

דלקת באוזן התיכונה, עם או בלי הפרשה מהאוזן היא מצב שכיח (בעיקר בילדים) שלא תמיד דורש טיפול. מכיוון שהשתל הוא גוף זר, נוהגים משנה זהירות וממליצים לתת כיסוי אנטיביוטי, לדוגמה באוגמנטין. בכל מקרה של ספק באבחנה, חום גבוה, חוסר תגובה לטיפול, חשד לסיבוך כמו מסטואידטיס, יש לפנות למרכז השתל או למיון.

מחקרים הראו שקיים סיכון מוגבר למנינגיטיס בקרב מושתלים. אומנם מדובר בשכיחות מזערית בעיקר מאז השימוש הסדיר בחיסונים, אך במקרה של התפתחות חום גבוה מלווה בכאב ראש או במצב כללי ירוד, יש לפנות מיד למיון.

חיסונים – יש צורך בחידוש חיסון ה-pneumovax  (נוסף על הראשון) אחת לכל חמש שנים לאחר החיסון הראשון. ילדים שנותחו לפני גיל שנתיים וחוסנו ב- Prevnar,  צריכים לקבל את את חיסון ה- pneumovax כאשר הם מגיעים לגיל שנתיים. מעל גיל 5 ש', אין צורך בחיסון Prevnar

מעבר בנקודה ביטחונית עם חיישנים אלקטרומגנטיים –  בשדות התעופה  החיישנים  הם עם שדה אלקטרומגנטי חזק, ובהם יש להציג "כרטיס מושתל" המאפשר עקיפה של עמדת הבדיקה. בעמדות אחרות (במרכזי קניות וכדומה) מומלץ להסיר את השתל בזמן המעבר דרך החיישן אשר עשויה לגרום להופעת צליל לא נעים למושתל.  

בדיקת MRIשתל יכול להינזק בזמן בדיקת MRI. חלק מהמכשירים מותאמים לכך ובאחרים יש לבצע צעדים מתאימים כהכנה לבדיקה. בכל מקרה יש להיוועץ בנו ובחברת השתלים בעת הצורך בבצוע הבדיקה.

במקרה שהמושתל יזדקק לניתוח כלשהו בעתיד יש להיות מודעים למידע הבא: אחת השיטות השגרתיות בחדר ניתוח לעצירת דמם היא בעזרת מכשיר צריבה חשמלי (דיאתרמיה). השתל עלול להינזק במקרה של שימוש במכשיר זה ויש לעדכן את הרופא המנתח כי מותר להשתמש רק במכשיר לעצירת דמם מסוג Bipolar.

 צילום שיניים פנורמי

אין כל בעיה או מניעה לעבור את ההליך, רק הקפידו להסיר את המעבד בזמן הצילום ולהרחיקו ככל האפשר מהקרינה. מומלץ להשאירו מחוץ לחדר בו מתבצע ההליך.

הנחיות למושתלים הנוסעים לחו"ל

תעודת מושתל – שאו איתכם דרך קבע תעודת מושתל בארנק/פאוץ'.

2. מידע רפואי והתוויות בשפת ארץ היעד – הצטיידו בהסבר כתוב, קצר ובהיר בשפה השלטת בארץ היעד, שיספק מידע רפואי והתוויות חיוניות אודות ההגבלות הכרוכות בשימוש בשתל (כגון האיסור לעבור בשערים מגנטיים בשדות תעופה).

מומלץ להיעזר במסמך אודות מידע רפואי לגבי בעלי שתל שבלול המופיע כאן באתר. הסבר זה חיוני למקרי חירום רפואיים, במיוחד כאשר מתעורר צורך בהתערבות כירורגית.

3. חבשו כובע שיושב טוב על הראש כדי להגן על השתל מפני רוחות, מים, נזק בגלל נפילה ואובדן של המעבד. (גשמים, שפריצים של מים או נפילה של המעבד למים בזמן טיול שכרוך בהליכה במים, ענפי עץ נמוכים מידי שהמעבד יכול להיתפס בהם וכו').

4. הרכיבו את המעבד עם גומיית הוקי /אוזניה כדי להבטיח שלא יפול וינזק או יאבד (חשוב בעיקר בטיולי טבע).

5. אל תעברו בשערים אלקטרומגנטיים בשדות תעופה ובאתרי תיירות שבהם עוצמת השדה המגנטי איננה ידועה.

6. במקום קופסת ייבוש חשמלית ניתן לקחת קופסת אחסון פשוטה למעבד ולשים בה טבליות ייבוש. (חשוב במיוחד למקומות שבהם אין חיבור לחשמל בנמצא). טבליות ייבוש למכשירי שמיעה ניתן למצוא בכל מכון למכשירי שמיעה.

7. סוללות –  כדאי לחשב את כמות הסוללות הנחוצה למשך הנסיעה.

לבעלי שתלים שיש להם גם סוללות חד פעמיות וגם סוללות נטענות, מומלץ להצטייד בשני הסוגים או בסוללות חד-פעמיות למקרה שמבקרים במקומות ללא חיבור לחשמל בנמצא, או שרוצים לסחוב כמה שפחות ציוד.

לבעלי שתלים שיש להם סוללות נטענות בלבד – מומלץ להצטייד בכמות גדולה ככל האפשר של סוללות נטענות לנסיעה, וכן כדאי להצטייד בסוג הסוללות שמשך הפעולה שלהן הוא הארוך ביותר.

אם הנכם מבקרים ביעדים שאין חיבור לחשמל בנמצא, דאגו להטעין את כל הסוללות מראש כך שיספיקו עד סיום הביקור. סוללות נטענות אינן מתרוקנות מחוץ למטען.אל תשכחו לקחת איתכם מתאם חשמלי למטען הסוללות המותאם לארץ היעד שלכם (יש הבדלים ברשת החשמל בין המדינות השונות). כדאי לקחת גם את המטען לסוללות מרכב (המאפשר להטעין את הסוללות מהמצבר של הרכב), בעיקר אם אתם נוסעים ליעדים שלא תמיד יש בהם חיבור לחשמל. אלו מסופקים בד"כ בערכה של השתל, ואם אין לכם אותם מסיבה כלשהיא, אפשר לפנות לחברת השתלים שלכם ולרכוש אותם דרכה. את המתאם החשמלי למטען סוללות, ניתן לרכוש גם בחנויות למוצרי חשמל.

8. כדאי להצטייד בתעודת מושתל – מסמך שבו רשומים שם השתל, הדגם, החברה המייצרת ומספרו הסידורי, וכן בכתובות וטלפונים של מוקדי השירות של חברת השתל בארצות בהן עתיד לבקר.

9. כל מעבר דרך שער מגנטי (בשדות תעופה, בנייני ציבור, וכו') יש לציין את עובדת היותך מושתל שתל השבלול ורצוי להציג תעודת מושתל (המסופקת על ידי חברת השתלים עם הערכה של השתל במועד החיבור לשתל). במידה ואין לך כזו, בקש מנציגת חברת השתלים בארץ או ממרכז השתל שלך, מסמך רשמי המעיד על היותך מושתל שתל השבלול. ככלל אין בעיה לעבור עם השתל והמעבד אך מומלץ לכבות את המעבד ליתר ביטחון כדי למנוע מחיקה של מפות.

10. במקרה של צורך בקבלת טיפול רפואי במהלך ביקור/טיול בחו"ל, חשוב ליידע את הרופא המטפל על היותך מושתל שתל השבלול.  ראה את הסעיפים הנוגעים לבדיקת MRI, לטיפול אנטיביוטי במקרה של זיהום באוזן התיכונה וכן להתערבות כירורגית ניתוחית בעת צורך. חשוב לוודא שהרופא המנתח מודע גם למידע חיוני זה.

הנחיות למושתלים הנוסעים לחו"ל – חברת AB (אנגלית)

נסיעה נעימה ובטוחה!!!

 

תגובות

FacebooktwittermailFacebooktwittermail