איך מתרגלים שמיעה עם השתל?

באימוני השמיעה שניתנים לאחר ההשתלה הקוכליארית, לומדים לשמוע עם שתל השבלול. שיקום שמיעתי בעזרת קלינאי תקשורת מומחה בתחום ותרגול רב ככל האפשר, הם הכלים לשימוש מוצלח בשתל השבלול. ללמידה השמיעתית ישנה חשיבות רבה ובלעדיה לא ימומש הפוטנציאל השמיעתי של המושתל.

החל מ-2/7/07 אימוני השמיעה למבוגרים אחרי השתלה קוכליארית נכללים בסל שירותי הבריאות. הזכאות הינה בתוקף עד שנה לאחר ההשתלה. האישור תקף לגבי מבוגרים העונים לקריטריונים לזכאות לשתל במסגרת סל הבריאות. קופת החולים שבה מבוטח המושתל אחראית לספק ולממן לו את אימוני השמיעה.

 

 

איפה ניתן לקבל אימוני שמיעה?

 

במרכזי השתלות

לכל מושתל מגיעה סדרה של 12 מפגשי אימוני שמיעה עם קלינאית תקשורת מומחית לשיקום שמיעה של מושתלי שתל שבלול במסגרת מרכז ההשתלה.

 

בארגון "בקול"

האימונים מיועדים למי שכבר מימש את זכאותו לאימוני שמיעה במסגרת סל הבריאות וכחלק מתהליך השיקום במרכז ההשתלה, ומרגיש צורך באימוני שמיעה נוספים.

התכנית היא פרי שיתוף פעולה בין ארגון "בקול" ובין הקריה האקדמית אונו. הטיפולים עצמם מועברים ע"י סטודנט/ית בשנת לימוד מתקדמת במסגרת העבודה המעשית לתואר ראשון בחוג להפרעות בתקשורת בקריה האקדמית אונו. הסטודנטים פועלים בפיקוח והדרכה של קלינאית התקשורת תמר ברטוב והיא נוכחת בחלק מהמפגשים עצמם.

התכנית מיועדת לאנשים בני 18 ומעלה המשתמשים בשתל השבלול, אשר סיימו את מכסת הטיפולים המגיעה להם מסל הבריאות, ומעוניינים להמשיך ולשפר  את התפיסה השמיעתית והתפקוד היומיומי – אנו בונים תכנית אישית בהתאם למטופל ולצרכים האישיים ובאופן כללי המטרה היא לשפר הבנת דיבור גם בשקט וגם בתנאים מאתגרים כמו על רקע רעש, בטלפון, ממרחק, בשיחה רבת-משתתפים, הרצאה, מוזיקה וכדומה.

כל מטופל מקבל שני מחזורים כאשר בכל מחזור טיפול מתקיימים 10-11 מפגשים, בעלות סמלית כוללת של 220 ש"ח עבור כל מחזור. הטיפולים מתקיימים בשעות אחר-הצהריים בארגון "בקול" בתל אביב, רחוב הברזל 34. משךכל טיפול 40 דקות והוא כולל תרגול בתחומים השונים וגם הנחיות לתרגול בבית ובחיי היומיום.

כדי להירשם ברשימת ההמתנה לתכנית ניתן לפנות במייל: imunei.shmia@gmail.com.

 

עמותת AV ישראל

אימוני שמיעה בגישה השמיעתית-מילולית. לפרטים לחץ כאן

פרטי יצירת קשר של סניפי העמותה

מייל: info@avisrael.org

 

 

קלינאיות תקשורת מומחיות לשיקום שמיעה באופן פרטי

שימו לב! לא ניתן לקבל החזר מהקופות עבור אימוני שמיעה הנעשים אצל קלינאי תקשורת פרטיים.

 

תמר ברטוב

אימוני שמיעה תמר ברטוב

רקע קצר על עצמי: בעלת תואר ראשון ותואר שני (בהצטיינות) מהחוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב ובוגרת קורס הדרכה קלינית. עוסקת כבר עשר שנים בשיקום שמיעה: אימוני שמיעה לכבדי שמיעה מבוגרים, וטיפולי שפה ודיבור לילדים בקליניקה פרטית בתל אביב; ביצוע בדיקות שמיעה והתאמת מכשירי שמיעה במכון אודיומדיק ראשל"צ; טיפול בילדים כבדי בבית מיחא בתל אביב, הדרכה קלינית לסטודנטים/ות בחוגים להפרעות בתקשורת ולקלינאיות תקשורת.

אימוני השמיעה הם חלק בלתי נפרד מהשיקום השמיעתי: כבדי שמיעה רבים חשים שהם שומעים אך לא מבינים, במיוחד במצבים מאתגרים של רעש, שיחה רבת משתתפים, בטלפון וכו', מצבים העשויים להקשות על התקשורתהיומיומית. על כן צריך לאמן את המוח לפענח את צלילי הדיבור ולהבין את המסר הנאמר, תוך תרגול ומתן כלים להבנה בשקט ובתנאי האזנה מאתגרים.

אני מציעה גם בקליניקה שלי ברח' אבן גבירול בתל אביב טיפולי אימוני שמיעה פרטניים וקבוצתיים המיועדים לכבדי שמיעה בכל הגילאים.

אשמח לענות על כל שאלה! לפרטים ויצירת קשר:

 

תגובות

FacebooktwittermailFacebooktwittermail