דיוויד בארון

פורסם על-ידי בתאריך .

המסע שלי בחזרה אל הצליל – סיפורו של דיוויד בארון

תורגם מתוך: http://www.advancedbionics.com/uk/en/get_connected/newsletter/my_journey_back_tosound.html

באמצע שנות השמונים, הבנתי שהטנטון שלי הפך לקבוע, ולאחר שנשלחתי לבדיקת שמיעה, גיליתי שאיבדתי לגמרי את היכולת להבחין בין התדירויות השונות, מה שהקשה עליי לשמוע דיבור. לקח עוד חמש עשרה שנים עד שניתן שם לגורם החירשות שלי: "Strial Atrophy", מצב של אטרופיה שנגרם על ידי גן רצסיבי.

הופניתי למכון לחקר צליל ותנודה (ISVR) שבאוניברסיטת סאות'המפטון, שם ניטרו את שמיעתי. מימון מכשירי שמיעה היה זמין אז רק עבור ילדים. בכל אופן, בתחילת שנת 1996 נבחרתי להשתתף בניסוי קליני לשני סוגים של מכשירי שמיעה אנלוגיים. בסופו של הניסוי, כל המשתתפים הורשו לשמור את מערכת מכשירי השמיעה הטובה ביותר – אלה היו מכשירי השמיעה הראשונים שלי!

השמיעה שלי המשיכה להתדרדר ובשנת 1999 קראתי מאמר לגבי מרכז שמיעה דני בעיר אוֹרְהוּס, המציע מכשירי שמיעה דיגיטליים תמורת שליש מן העלות בבריטניה. בעלי ואני נסענו לדנמרק לפגישה ולבדיקות שמיעה. היה לי מזל רב בכך שעבדתי בזמנו עבור חברת תקשורת בינלאומית; הם מימנו את רכישת המערכת הראשונה שלי של מכשירי שמיעה דיגיטליים.

בשנת 2002 התועלת שהפקתי ממכשירי השמיעה הדיגיטליים כבר הייתה מוגבלת מאוד באוזן ימין, והפסקתי להשתמש במכשיר באוזני השמאלית. מאחר והסתמכתי לגמרי על קריאת שפתיים, מומחה השמיעה הדני הסיק שלא יוכל עוד לעזור לי, והציע לי לעבור הערכה לצורך קבלת שתל שבלול.

חוסר השמיעה שלי גרם לתגובת שרשרת ביכולת שלי לתקשר, וכל תחומי חיי היו כרוכים במאבק עבורי. רופא המשפחה שלי הפנה אותי לרופא אף אוזן גרון מקומי ליעוץ, והופניתי למרכז להשתלת שתלי שבלול של דרום אנגליה (SOECIC). הצטרפתי לתכנית ההערכה ואחרי בדיקות והערכות רבות, הצוות החליט ששתל שבלול אכן יועיל לי. השתל באוזני השמאלית הושתל בספטמבר 2005. האירוע הזה שינה את חייהם של כל הסובבים אותי: המשפחה שלי, החברים שלי, עמיתיי לעבודה ואני עצמי!

עם שתל שבלול אחד הבנתי שאני עדיין מפספסת הרבה מידע בעבודה, והייתי מודעת לעובדה שהבת שלי "שומרת עליי" כיוון שלא הייתה לי כל יכולת כיווניות. אחרי דחייה אחת, ערערתי והופתעתי לקבל מימון להשתלת האוזן הימנית. הושתלתי באוזן השנייה באוקטובר 2008.

מרגע שהתקבלה ההחלטה לספק לי שתל, היה עליי להחליט באיזה מכשיר אני מעוניינת. יכולתי לבחור בין מכשיר של Advanced Bionics (AB) ו- Cochlear. ערכנו בדיקה מאומצת, ובסופו של דבר מצא חן בעיניי במיוחד האופן שבו Advanced Bionics טיפלו במידע הטכני ולא הניחו שהמשתמש לא יהיה מעוניין או מסוגל להבין מידע זה. נוסף על כך, ניכר מאוד ה'דחף' מתוך הארגון להרחיק מעבר לדיבור, וניכר שחברת Advanced Bionics מחוייבת למחקר, לפיתוח ולטכנולוגיית העתיד. בסופו של דבר, היה קל לבחור ב- Advanced Bionics.

אחרי שקיבלתי את השתל הראשון שלי, נדהמתי לגלות שאני שומעת דיבור ומבינה את הנאמר! לקח כמה חודשים עד שקולות האנשים הפסיקו להישמע בסגנון ההליום של "דונלד דאק", אבל זה לא מנע ממני להבין את מה שהם אמרו. היה לי מזל גדול שהדיבור הובן בקלות כזו. כולם אמרו שהפנים שלי נרגעו ושכבר לא נראיתי מודאגת כל כך. הם אפילו אמרו שגם הקול שלי השתנה.

המשפחה שלי ואני מאוד מוזיקליים, לכן רציתי לעזור לבת שלי ללמוד לנגן על הפסנתר ולהפעיל את הטייפ. שיכנעתי את עצמי שאוכל להאזין רק למוזיקה שאני מכירה.

ממש התחלתי להתעניין בסוגי מוזיקה שונים אחרי שהשתתפתי בסוף שבוע של מוזיקה של Advanced Bionics בבית ספר מרי הייר בסוף שנת 2007. החוויה הזו שינתה את התפישה שלי לגבי מוזיקה. במקביל להכשרה שלי במוזיקה קלאסית, אני מתחילה להתעניין גם בכל מיני סוגים של מוזיקה שהם חדשים לי.

שתלי השבלול מאפשרים לי להשתתף באופן פעיל בעולם שסובב אותי: אני שומעת את צחוקם של בעלי וביתי, אני שומעת אותם מדברים כשאנחנו במכונית, מקשקשים כשאנחנו מטיילים ביער או כשהם בקומה השנייה או בחדר אחר או כשאני מדברת איתם בטלפון. הם גם מאפשרים לי להשתתף ולתרום בעבודה, ערך מוסף לצוות שלי.

Advanced Bionics השיקה לאחרונה באנגליה את האגודה לשתלי שבלול (BEA). התנדבתי לשמש כמנחה; זו דרך נפלאה מבחינתי לחלוק את הניסיון שלי עם מי ששוקל לעבור השתלה של שתל שבלול, ואני שמחה לעשות זאת. מסעו של כל מועמד הוא שונה, אבל המטרה היא משותפת לכולם: להינות מצליל. אני מאושרת משתלי השבלול שלי מ- Advanced Bionics, ואני שמחה ש"משפחת" אנשי המקצוע, המנחים והמשתמשים של Advanced Bionics תומכים כל כך ופעילים כל כך לשיפור איכות חיינו.

דיויד בארון, אוזנו הימנית הושתלה בשנת 2003, אוזנו השמאלית הושתלה בשנת 2006.

תגובות

פורסם ב- ,