תושבת רמת גן חזרה לשמוע אחרי 80 שנה

פורסם על-ידי בתאריך .

פורסם באתר mynet בתאריך 16.2.15

מאת ורד לוביץ

בזכות ניתוח שתל שבלול באוזנה החלה קריסטינה מירון לשמוע אחרי כמעט 80 שנה. אין דבר יותר מרגש מלקבל במתנה את השמיעה, היא אומרת.

הנס של קריסטינה

קריסטינה מירון, תושבת רמת גן בת 80, עברה לפני כשלושה שבועות ניתוח שתל שבלול וכעת היא שומעת טוב יותר מאשר שמעה עם מכשירי השמיעה כל חייה.

58721402085098490490no

קריסטינה מירון. נהנית ממוזיקה כמו כולם (צילום: תומי הרפז)

היא ילידת פולין, נשואה, בקטריולוגית במקצועה. כשהייתה בת תשעה חודשים ברחו הוריה מהנאצים. כבר אז שמו לב שאינה שומעת, אך המלחמה והתנאים מסביב לא אפשרו לטפל בעניין. רק מאוחר יותר בילדותה קיבלה מכשירי שמיעה, אך הייתה תלויה לחלוטין בקריאת שפתיים לצורך הבנת דיבור.

לאחרונה גילתה את שתל השבלול (שתל קוכליארי), אביזר אלקטרו־אקוסטי מתוחכם המהווה את אחד הפיתוחים החשובים ביותר לשיקום השמיעה. שלא כמכשיר שמיעה, המגביר את הקול, שתל השבלול "עוקף" את השבלול, אשר אינו מתפקד, ומגרה ישירות את סיבי עצב השמע. השתל מתאים לבעלי ליקוי שמיעה עמוק ולחירשים שאינם מפיקים תועלת ממכשירי שמיעה רגילים.

מירון הייתה נחושה בדעתה לשמוע. כשהרופאים סירבו לנתחה מפאת גילה, היא החליטה שתעשה זאת באופן פרטי, וכך היה.

היא נעזרה בליווי המקצועי של קלינאיות התקשורת של "שטיינר מכשירי שמיעה", גילה סקודוביץ ורביד לסרי. היא נותחה והשבוע חוברה לראשונה לשתל. במעמד מרגש ביותר, לאחר שנים של חירשות, החלה לשמוע.

"אין דבר מרגש יותר מלקבל במתנה את השמיעה שלך בחזרה", היא אומרת היום. "במשך שנים רבות לא יכולתי להבין את דיבורם של הקרובים לי מבלי לקרוא את שפתיהם, או ליהנות ממוזיקה כמו כולם. לא הייתי חלק מהסביבה ועכשיו זה קורה, זה נס גדול".

איריס סיניגליה, בעצמה מושתלת דו צדדית של שתל השבלול, מלווה בהתנדבות זה שש שנים מועמדים לניתוח מכל הגילים. "זר לא יבין זאת", היא אומרת.

"נסו לדמיין עולם שבו אתם בקושי שומעים משהו, מבינים רק מילה פה, חצי משפט שם, ומנחשים את כל היתר בעזרת האינטליגנציה שלכם, ההקשר שבו נאמרו הדברים וכו', משקיעים כל כך הרבה מאמץ כדי להבין כל כך מעט… ופתאום אתם יכולים לשמוע צלילים שלא שמעתם מעולם קודם לכן ולהבין את רוב הנאמר, אף ללא קריאת שפתיים. זוהי הרגשה מדהימה. זה להיות מחובר לחיים ולהיות חלק מהם, ולכן שתל השבלול הוא נס של ממש. הוא מאפשר שמיעה חדשה שהיא אפילו טובה יותר מזו שהכרנו עם מכשירי שמיעה רגילים".

תגובות

פורסם ב-