חירשים שחזרו לשמוע – איזה מוזיקה הם אוהבים?

פורסם על-ידי בתאריך .

מקור הכתבה: מערכת mako מוזיקה | mako | פורסם 03/03/16 16:49 

לכתבה באתר Mako – מוזיקה, 03/03/16

למי שנולד חירש, קשה בכלל לתפוס את הרעיון של מוזיקה. בזכות ניתוח מיוחד, חירשים רבים מקבלים לראשונה את חוש השמיעה אחרי שנים של שקט ונחשפים למוזיקה מההתחלה. שמענו מהם איך זה הרגיש, ומה השיר האהוב עליהם?

 

 

אתם יכולים לדמיין את חייכם בלי מוזיקה? אם כל חייכם הייתם חיים בדממה, וחוש השמיעה היה חוזר אליכם יום אחד, מה היה השיר הראשון שהייתם שומעים? עבור בני נוער ומבוגרים חירשים שקיבלו את שמיעתם לאחר השתלת שתל, החיים השתנו מהקצה אל הקצה והם פתאום יכלו לשמוע מוזיקה. תתארו לעצמכם איזו חוויה זו לשמוע מוזיקה בפעם הראשונה! לכבוד יום השמיעה הבינלאומי שחל היום ונועד להעלות את המודעות לאוכלוסיית לקויי השמיעה ולשיקום השמיעה, כמה חירשים שחזרו לשמוע סיפרו לנו על המוזיקה בשבילם ועל השירים האהובים עליהם.

גיא דניאלי: בן 28, מעצב גרפי במשרד פרסום וצלם אופנה, גר תל אביב. עבר השתלת שתל שבלול לפני יותר מעשור

"גם כשהייתי חירש, לא ויתרתי על מוזיקה. הייתי מנגן על כל מיני סוגים של תופים, ובמקום לשמוע את הצלילים דרך האזניים הייתי מרגיש את הבס ואת התזוזות בתוך הגוף. ביום שחזרתי הביתה מהניתוח שהחזיר לי את השמיעה התנגן ברדיו של המכונית השיר של סלין דיון, "Pour que tu m'aimes encore".זה קצת מביך להודות שאחד השירים האהובים עליי הוא שיר צרפתי קיטשי של סלין דיון, אבל לשמוע את הקול המדהים שלה אחרי תקופה של דממה מוחלטת, זו הייתה פשוט תחושה של אושר עילאי. זה היה השיר הראשון ששמעתי לאחר שקיבלתי את היכולת לשמוע, ומאז אותו רגע אני מחובר למוזיקה 24 שעות ביממה. הרי אחרי כל כך הרבה שנים בהן לא יכולתי ליהנות ממוזיקה, הייתי צריך להשלים פערים. אחד השירים שהכי חזקים אצלי כרגע בפלייליסט זה השיר המשותף של קולדפליי וביונסה – "Hymn For The Weekend"".

שי דניאלי, בן 28, סטודנט לעיצוב תעשייתי, גר תל אביב. עבר השתלת שתל שבלול לפני יותר מעשור

"החוויה הזו של שמיעה הייתה בהתחלה קצת מוזרה. ידעתי איך צלילים אמורים להישמע אבל לא תיארתי לעצמי כמה כיף יהיה לשמוע אותם בבירור. כיום אני לא רק שומע מוזיקה, אני גם יוצר אותה. אני מנגן בגיטרה ובקחון, שזה סוג של תוף המורכב מתיבת עץ שהנגינה עליו מתבצעת תוך כדי ישיבה עליו והקשה. "I'm Yours" של ג'ייסון מרז זה אחד מהשירים אהובים האהובים עליי".

חיים אודסר, בן 63 מפתח מפתח תקווה. איבד את שמיעתו בקיץ 83 במהלך שירות מילואים בדרום לבנון, כאשר הרכב הצבאי בו נסע נפגע ממטען צד שהתפוצץ בסמוך לו. לפני כשלוש שנים עבר השתלת שתל שבלול

"אפשר לחלק את השירים שאני אוהב ל-2 קטגוריות: שירים שאהבתי בצעירותי ונהגתי להאזין להם עוד לפני הפציעה ושירים שגיליתי בשנים האחרונות לאחר ששמיעתי שבה אליי. בצעירותי אהבתי את "אלף נשיקות" של יהורם גאון. גם במהלך שלושים השנה בהן לא יכולתי לשמוע השיר הזה הוא היה חרוט עמוק בתוכי. עכשיו אני יכול ליהנות ממנו בדיוק כמו פעם. אני לא נוהג לשמוע מוזיקה בבית, אבל בתקופה האחרונה כשאני נוסע ברכב, אני פותח את הרדיו ומקשיב לשירים. אחד השירים מהשנים האחרונות שהתחברתי אליו במיוחד היה "מתנות קטנות" של רמי קליינשטיין".

שיראל יוסיאן: תלמידת כיתה ד', בת 10 מאבני חפץ. נולדה חירשת ולפני כמה שנים עברה השתלת שתל שבלול

"אני אוהבת מוזיקה ושומעת שירים כל יום אחרי הבית ספר. אני הכי אוהבת מוזיקה מזרחית. בשנה שעברה קנו לי נגן מוזיקה במתנה ומאז אני לא מפסיקה להשתמש בו. אני אפילו לא צריכה לשים אוזניות. אני פשוט מחברת אותו לחלק החיצוני של השתל שלי, שומעת את המוזיקה ורוקדת. "בת של מלך" של שרית חדד הוא אחד השירים האהובים עליי".

נעמה גילה: צורפת בעלת מותג התכשיטים Goldfinger ומדריכת נוער בסיכון, בת 31 מתל אביב, עברה השתלת שתל שבלול לפני כשנה

"את הניתוח עברתי לפני קצת יותר משנה. בהתחלה אמרו לי שהשתל אמנם יעזור לי מאוד אבל לא יאפשר לשמוע מוזיקה טוב יותר, אבל כמה חודשים לאחר הניתוח הבנתי שהם טעו: הלכתי להופעה של אלברט סופר ופתאום שמעתי כפי שלא שמעתי מעולם. זה היה מדהים. את אלברט אני מכירה ממאבק משותף שלקחנו בו חלק לטובת עובדי רשות חסות הנוער שמטפלת בנוער בסיכון. השיר האהוב עליי שלו הוא "תרים את העיניים ותסתכל עליי" שמדבר על עובדים מנוצלים שמתעוררת בהם רוח מרד והם יוצאים להיאבק על זכויותיהם. עוד שני שירים שאני מאוד אוהבת הם "מודה אני" כי הוא מזכיר לי להעריך גם את הרגעים הקטנים של היום יום, ו-"I Was Here" של ביונסה שאני מתחברת למסר שלו".

שתל שבלול הוא אביזר אלקטרוני המאפשר לבעלי ליקוי שמיעה עמוק וחירשים את היכולת לשמוע ומורכב מחלק חיצוני ומחלק פנימי שמושתל בניתוח מאחורי האוזן. המידע שנקלט בהם מועבר אל המוח לפענוח כתחושת שמיעהעל פי ההערכות, בישראל כ-2,000 איש שעברו השתלת שתל שבלול לאורך 25 השנים האחרונות.

 מערכת mako מוזיקה | mako | פורסם 03/03/16 16:49 

תגובות

פורסם ב-