עדנה כהן

פורסם על-ידי בתאריך .

אני מעלה כאן את זכרה של עדנה כהן שלפי מיטב ידיעתי היא הישראלית הראשונה שהושתלה.
נפגשתי איתה לראשונה בחוגי סימפוזיון שקדמה להקמת ארגון כש"ב – היא הייתה סוכנת ביטוח ששמיעתה הידרדרה – אחר כך היא השתתפה בקונגרס הבינלאומי הראשון של כבדי שמיעה שהתקיים בגרמניה בהמבורג בעקבות הקונגרס הזה הוקם הארגון הראשון של כבדי שמיעה: כש"ב שהיא הייתה ממייסדיו.
התפקיד ההיסטורי שלה היה חיבור בין מתחרשים (שומעים שמאבדים את השמיעה באמצע החיים) לכבדי שמיעה מלידה…
ב- 1984 בערך היא עברה לעבוד בארצות הברית – ושם התחיל הטיפול של השתלת שתל שבלול במבוגרים שהתחרשו באמצע החיים. בישראל זה התחיל רק ב- 1990 בערך.
היא עברה השתלה ואז באמצע תהליך טיפול ומועמדות (לא זוכר אם לפני ההשתלה או אחרי) החליטו בחברה שלה שעבודתה לא חשובה והיא צריכה לחזור לארץ.
אז היא פתחה במסע שתדלנות בהנהלתה החברה והגורמים שמשפיעים על ההנהלה על חשיבות הטיפול והצליחה לשכנע את הגורמים להעסיק אותה בארצות הברית עוד כשנה- שנתיים עד להשלמת תהליך הטיפול.
לפי מה שסיפרה לי זה עזר לה לשמוע טוב יותר.
אחרי שחזרה לארץ היא הייתה מעין מנהלת יחסי חוץ של ארגון כש"ב. היה לה הישג ש"בקול" לא הצליחו להגיע אליו (זה בטח עוד יבוא) והוא קיום קונגרס בינלאומי של כבדי שמיעה כאן בארץ בבנייני האומה בירושלים ב-1992.
רק מה הטרגדיה היא שארגון כש"ב נקלע עקב ניהול כספי לא תקין לחובות כספיים שגרמו לפירוק העמותה – בגלל הקונגרס דחו את ההכרזה על הפירוק לשבוע אחרי סיום הקונגרס.
היא נפטרה שנה או שנתיים אחר כך. יהי זכרה ברוך.
את הפרטים כתבתי מהזיכרון – חלקם קראתי אז בעיתון "הדים", עיתון "כש"ב" באותה תקופה.

 

צבר נתן

תגובות

פורסם ב- ,