הבדידות של חירש בעולם השומעים: "אתם מדברים וצוחקים, אני לבד"

פורסם על-ידי בתאריך .

כתבה של מערכת תכניות קשת | דוקו קשת | פורסם 30/09/15 16:15

לצפיה בסרט "לשמוע בפעם הראשונה – שי אלמוג"

 

doco_2_c

 

שי אלמוג חירש מאז שהוא זוכר את עצמו, ונראה שאחד החלקים הכי קשים בחוויה הזאת הוא הבדידות. גם זו שנובעת מהקושי לתקשר, וגם זו שנובעת מכך שהחוויה שלך היא משהו שאנשים רגילים לא מבינים. שי לא יכול לדבר ולעבוד במקביל, הוא לא יכול לשמוע מרחוק, ורב עמיתיו לעבודה לא באמת יודעים מה עובר עליו. הצצה לפרק השני בסדרה הדוקומנטרית "לשמוע בפעם הראשונה" (הערב, 22:10).

"חירשים ושומעים זה לא אותו דבר", מסביר שי אלמוג, חירש מלידה, "יש את עולם השומעים, ויש את עולם החירשים. זה שונה. אני נתקל בזה תמיד בעבודה. אתה מרגיש מנותק. אתה לבד". בפרק הקודם של הסדרה הדוקומנטרית "לשמוע בפעם הראשונה" הכרנו את יולי, תינוקת שנולדה חירשת, וקיבלנו הצצה אל תוך התהליך המורכב שהיא ושני הוריה עוברים בדרך לניתוח שיעזור לה לשמוע, וממשיכים לעבור גם אחריו. בפרק השני נפגוש את שי, אדם בוגר, נשוי ואב לילדות שומעות, שחווה את כל חייו כחירש, על כל הקשיים הכרוכים בכך.

לכתבה "הייתי רוצה לשמוע את הנשימות של התינוק שלי"

"אני למדתי לדבר טוב בזכות הסביבה השומעת", מספר שי, "רציתי להיות גמיש עם חברת השומעים, שיהיה להם, לכם, קל להבין אותי, שלא תהיה לכם בעיה. וזה יפה. אתם מבינים אותי מצויין. עכשיו, מה איתי? אני רוצה להבין אתכם". לחבר בעבודה ששואל אותו על הנושא, הוא מסביר: "אתם מדברים, צוחקים, אתה פה והוא נמצא שם, אתם שומעים אחד את השני. וזה כיף לכם. אבל אני לא איתכם, לא כיף, אני לבד, אין לי עם מי לדבר. בעבודה הקודמת היה לי חבר, גם הוא חירש. היינו מדברים והמנהל שלי היה מתעצבן. כי אנחנו עוצרים עבודה בשביל זה, אנחנו לא יכולים לדבר במקביל לעבודה, אי אפשר. זו המגבלה שלי, שאני לא יכול לדבר איתך בזמן העבודה. אני עובד לבד".

תגובות

פורסם ב- , ,