יאיר אורבך – מושתל חד-צידי

פורסם על-ידי בתאריך .

שמי יאיר, בן 46, נשוי ואב לחמישה ילדים.

נולדתי שומע, ובגיל 42 התחרשתי  לחלוטין בשתי אוזניי באופן פתאומי. בהתחלה לא נמצאה הסיבה להתחרשות, אך שנה וחצי לאחר מכן גילו שהתחרשתי כתוצאה ממחלה נדירה – התסמונת הפראנאופלסטית. התחוור שהתסמונת שגרמה לי לבעיות של שיווי משקל בהליכה ובקואורדינציה, גרמה גם להתחרשותי. מאחר שהיה ברור שמכשירי שמיעה לא יעזרו לי כלל, הומלץ לי לעשות שתל שבלול. כחצי שנה לאחר ההתחרשות, מיד עם סיום בדיקות המועמדות, הושתלתי באוזן אחת באסותא תל אביב. בחרתי להשתיל בשתל של חברת AB לאחר שבדקתי, השוויתי נתונים וקיבלתי המלצות טובות.

בתקופה שבה לא שמעתי דבר, היה לי קשה מאוד, גם לבני משפחתי. הייתי מוקף באנשים כל הזמן אבל הרגשתי בודד. עדיין לא שבתי לתפקוד שמיעתי מלא כבעבר אבל ללא ספק השתל החזיר אותי לחיים ושיפר את איכות חיי ללא ערוך.

אני עדיין מתקשה להבין את הנאמר בשיחות טלפון וברדיו, מצליח לזהות ולהבין בעיקר שירים ישנים שהכרתי לפני שהתחרשתי, אבל  אני יכול לשמוע ולהבין את בני משפחתי והסובבים אותי וזה הכי חשוב. אמנם המוזיקה נשמעת אחרת עם השתל, הקול קצת שונה ואני לא מזהה את כל כלי הנגינה, אבל זה לא פוגם ביכולת שלי ליהנות ממוזיקה. אני זוכר את הפעם הראשונה ששמעתי מוזיקה לאחר ההשתלה. זה היה בעזרת אביזר העזר קומפיילוט. שמעתי שירים של הלהקה האהובה עלי משינה והתרגשתי כל כך!

אני אדם אופטימי שתמיד מחפש את הטוב ואת האור, היה לי ברור שאני חוזר לשמוע הכי טוב והכי מהר שאוכל. אני איש של מפגשים, מוקף משפחה וחברים ושמיעה היא משהו מרכזי בחיי. מאז ההשתלה אני במסע הקשבה מחדש, דרך הלב. למדתי לראות באתגר השמיעה החדשה עם השתל הזדמנות ללמוד להקשיב ללב שלי ולא רק לשמוע. בעקבות ההתחרשות והמסע לשמיעה החדשה עם השתל, חזרתי לכתוב שירים והגיגים והוצאתי לאור ספר בשם "לב שומע – דרך ארוכה".

מאז ומתמיד עבדתי בניהול חינוכי במסגרות שונות. בעקבות הספר התחלתי גם לשוחח עם אנשים ולשתף בסיפורי האישי מתוך אמונה שהתובנות שרכשתי יכולות לתרום גם להם. אמרתי לעצמי שאם יש אדם אחד שזה יתרום לו, זה שווה הכל. שוחחתי עם בני נוער, חיילים וקצינים, מנהלי חברות ואנשים מכל המגזרים ומכל הגילאים, בכל רחבי הארץ. המפגשים האלה, הנמשכים עד היום, מרגשים אותי בכל פעם מחדש ומעצימים אותם ואותי גם יחד.

אני רוצה לסיים עם שיר מתוך ספרי:

"להקשיב
לדממה שעולה
מעומק נשמתי
להרגיש
את מנגינת השקט
ששזור כחוט שני
בפסיעות חיי
ותופר בעדינות
את חיבורי
הגוף והנפש
ונותן לכוחות
חיים לזרום
לנקות
לטהר"

ואם תרצו, מוזמנים ליצור עמי קשר, לשוחח ולהקשיב יחד ללב.

נכתב ב: יוני 2022

תגובות

פורסם ב- ,